Příspěvky

Jak se dotazovat?

Před čtením tohoto článku vám doporučuji přečíst nejdříve článek s názvem ,,Jak dělat Práci".

V tomto článku se dozvíte, jak se 4 otázkami pracovat neboli jak se dotazovat a kdy se dotazovat.

Existuje několik způsobů.

1. V hlavě

Opakujete si otázky a odpovídáte si sami pro sebe nahlas nebo potichu (v duchu).

2. Na papír

Psaná meditace. Veškeré otázky a odpovědi si pište na papír. Pomůže vám to se soustředit. Více o psané meditaci a Pracovním listu, které můžete použít, najdete v článku Psaná meditace.

3. Ve dvojici 

Najděte osobu, která vás otázkami provede. Můžete se vystřídat. Půl hodiny vás bude provázet ta druhá osoba a druhou půl hodinu budete provázet vy ji. Znám muže, který například poprosil svoji dceru, aby mu otázky jednu po druhé přečetla a tak ho provedla. Provázející člověk nemusí metodu The Work (Práci) vůbec znát. Stačí, aby vám četl otázky. Ve dvojici pracujeme také na kurzech, které nabízím nebo můžete využít osobní provedení a kontaktovat přímo mě.

Každému vyhovuje…

Otázky a otočení

The Work neboli Práce jsou čtyři jednoduché otázky, které nám slouží k prozkoumání jakéhokoliv přesvědčení, kterému věříme. Toto prozkoumání pomocí jednoduchého dotazování nám může navždy změnit život. Představte si člověka, který celý život žije s přesvědčením, že chce, aby ho ostatní lidé ocenili. Jak bude asi tento člověk žít svůj život? Nejspíš se bude honit za oceněním ostatních. Zjistí, čím lidem přináší nejvíce hodnoty, tedy za co ho lidé nejvíce oceňují a pak to bude dělat. Z tohoto přesvědčení však také plyne, že pokud mu půjde o ocenění od ostatních lidí, bude ho vyžadovat. Pokud mu ho ti lidé nedají, nebudou oceňovat to co dělá, bude prožívat zklamání a frustraci. Je to začarovaný kruh. Další věc, kterou bude prožívat, bude úplné odpojení se sám od sebe a od toho, co přináší jemu hodnotu. Od toho, co ho baví a naplňuje. Protože právě to jsou často věci, za které nás lidé neoceňují, někdy si těchto věcí ani nevšimnou a někdy je kritizují. A tak tyto aktivity potlačíme natoli…

Pracovní list ,,Jedno přesvědčení" - psaná meditace

Obrázek
Pracovní list s názvem ,,Jedno přesvědčení po druhém" je úžasnou formou, jak provést sami sebe dotazováním. Pokud jste si již přečetli články o tom, jak dotazování The Work (Práce) funguje, pak pro vás bude tento Pracovní list velkou pomůckou. Je to forma psané meditace, která vám pomůže plně se soustředit.

Ne vždy máme po ruce někoho, kdo by nás provedl dotazováním. Místo toho, aby se vás někdo dotazoval nebo abyste si otázky The Work opakovali ve vaší hlavě, máte je napsané na levé straně pracovního listu. A jednu po druhé odpovídáte na řádky vedle.

Vytiskněte si Pracovní list přímo ze stránek Byron Katie: http://thework.com/sites/thework/cesky/downloads/one-belief_cestina.pdf

Možná už víte s jakou myšlenkou chcete pracovat. Pokud ne, pak zavřete oči a počkejte, co se vám vybaví. Jaká situace? S kým? Zavřete oči a vybavte si přesně tu situaci, ve které jste tuto myšlenku měli. Kde jste? Kdy se to stalo? Kdo tam je s vámi?

Například řekněme, že se mi vybavila situace s mým kamará…

Jak funguje naše myšlení

Od okamžiku, kdy se ráno probudíme, myslíme. Někteří z nás si své myšlenky uvědomují a někteří ne. Naše myšlenky se projevují formou pocitů. Například vstaneme a cítíme se mizerně. Nebo se nám někdy ani nechce vstát. Když vstaneme, začne se odehrávat život kolem nás. Možná se podíváme na hodiny a zjistíme, že musíme během chvíle vypravit děti do školy nebo se rychle nasnídat a vyrazit do práce. V okamžiku, když zjistíme kolik je hodin, začneme pociťovat stres. Jdeme si vyčistit zuby a hlavou se nám začne honit spousta věcí. Potom si možná vzpomeneme, že se odpoledne máme sejít s kamarádkou, se kterou je vždycky legrace. V ten okamžik nás zaplaví pocit radosti. Těšíme se na odpoledne. I tento pocit je způsoben našima myšlenkama. Takto strávíme celý den. Když se však podíváte na popsanou situaci zpětně, je zřejmé, že pokaždé, když jste na něco mysleli, byli jste myšlenkami v minulosti (vzpomněli jste si na něco z minulosti) nebo jste byli v budoucnosti (přemýšleli jste co bude a jak to…

Jak dělat Práci (The Work)

Obrázek
Začneme tím, že si vyplníme tak zvaný Pracovní list. Ten slouží k tomu, abychom si uvědomili, jaké myšlenky se nám honí hlavou ve stresující situaci nebo jinými slovy abychom zjistili, proč prožíváme emoce jako je strach, stres, zklamání, zlost atd. Když prožíváme stresující situaci, myšlenky se nám hlavou honí velmi rychle a nejsme schopni si je uvědomit. Tomu se říká nevědomí a znamená to, že se chováme na základě emocí. Když jsme ve stresu, cítíme často jen záplavu emocí a ihned reagujeme. Naší reakcí je tak útok, bránění se a vysvětlování nebo se naopak stáhneme do sebe. Ani jedna z těchto reakcí situaci neřeší a jsme ponecháni s nepříjemným pocitem, zkrátka se tím trápíme.

I když toto trápení potlačíme, nebo zaženeme, to ještě neznamená, že jsme to vyřešili. Je jen otázka času, kdy se to bude opakovat. Pracovní list nám umožňuje se znovu do dané situace vrátit a podívat se na to, co se tam opravdu odehrávalo. Pro nás i pro ostatní. Co to bylo, co nás zranilo nebo naštvalo, co js…